Jak stworzyć dublet do HEMA? Kurtki renesansowe SPES

Jak stworzyć dublet do HEMA? Kurtki renesansowe SPES

Pewnie widzieliście już nasze nowe kurtki renesansowe. Kilkukrotnie w ciągu ostatnich lat nawiązywaliśmy Waszymi projektami customowymi do renesansowych kurtek z XVI wieku, tzw. arming dubletów. Tym razem jednak przedstawiamy naszą wersję kurtki renesansowej, która jest od teraz dostępna w naszym podstawowym asortymencie. I to w dwóch wersjach!

Dublet w wersji HEMA

Pierwsza z wersji to kurtka “bazowa”, prosta, druga natomiast posiada przeszycia typowe dla zachowanych w muzeach arming dubletów.

Od razu chciałbym zaznaczyć, że nasza kurtka nie jest  repliką ani nawet nie opiera się mocno na wykroju charakterystycznego dla tamtych czasów. Bardziej zależało nam na zaznaczeniu inspiracji późnymi dubletami bojowymi i zastosowaniem drobnych elementów zachodzących na siebie na biodrach oraz charakterystycznych "skrzydełek" na ramionach. W wersji "bogatszej" chcieliśmy się pobawić ozdobnymi przeszyciami, które potrafia rozpalac wyobraźnie swoim kształtem.

Odświeżamy klasykę

W tym wypadku posłużyliśmy się naszą kurtką Attila 350N z której zabraliśmy całą górną cześć  i rękawy, a dolne elementy dorobiliśmy i doszyliśmy do skróconej części na korpus. Dzięki temu uzyskaliśmy ciekawą kurtkę, która swoimi parametrami jest zbliżona do modeli Attila oraz Officer. Podobnie jak w Attili, na klatce piersiowej w kieszonkach możemy znaleźć pianki, które poprawiają amortyzację w tym sektorze.

Cechy charakterystyczne:

  • tkaniny 350n
  • drobne i eleganckie trapezy od bioder w dół które nie ograniczają w mobilności
  • spore kieszonki na klatce piersiowej. Znane z attili
  • podwójne zapięcie (zamek + rzep)
  • czadowe przeszycia (w wersji MASTER)

Musimy przyznać, że zainteresowanie tym sprzętem przerosło nasze oczekiwania. Jak zawsze jesteśmy zainteresowani Waszą opinią na temat obu naszych dubletów do HEMA!

Inspiracja do stworzenia HEMA dubletów

Głównym natchnieniem do stworzenia dubletów renesansowych był zachowany do dziś dublet szermierczy z 1580r., przechowywany obecnie w MET Museum. Krój tego taliowanego dubletu jest typowy dla mody XVI wieku. Wykonany został ze skóry, jedwabiu, lnu oraz bawełny. Dekorowany za to jedwabnym haftem, w którym wykorzystano złote i srebrne nici. Wypełnienie dubletu sugeruje, że oprócz walorów wizualnych posiadał właściwości ochronne.

Kształt wspomnianego dubletu stał się podstawą dla dubletów renesansowych, a sposób pikowania wersji Master nawiązuję do przeszyć oryginału. Zamknięcie, zakończenia rękawów i kołnierz zostały jednak zupełnie zmienione. 

Pomysły czerpaliśmy również z renesansowych traktatów szermierczych, w tym z ilustracji znajdujących się dziele Joachima Meyera z lat 60-tych XVI wieku. 

Czym jest dublet, a czym różni się od arming dubletu?

Dublet (też doublet lub pourpoint) to krótki, w miarę obcisły ubiór męski, noszony najczęściej pod szatami wierzchnimi. Popularny od okresu średniowiecza i w zależności od wieku, różnił się swoją formą czy przeznaczeniem.

Prawdopodobnie wywodzi się ze stroju militarnego, w którym służył jako jedna z warstw noszonych pod zbroją. W XIV w., kiedy zakiełkowała moda na skracanie strojów, krótkie dublety zaczęły zastępować długie cotte spodnie. Posiadały proste rękawy lub finezyjnie dekorowane, np. bufkami. 

Początkowo były wykonywane z jednej warstwy materiału i ich głównym zadaniem było podtrzymywanie nogawic, a z czasem wyodrębniły indywidualne, wierzchnie wersje dodatkowo pikowane i przeznaczone do walk rycerskich.Ten rodzaj stroju nazywa się arming dubletem. W odróżnieniu od standardowych przeszywanic, były krótsze i lżejsze, przez co sprawdzały się w innych grupach bojowych, np. wśród łuczników. 

@spes.histfenc this custom Master Doublet stole our hearts ? #historicaleuropeanmartialarts #sabre #desw #hemajacket #swords #historicalfencing ♬ Song 2 - Blur

2 Komentarzy

    • Avatar
      Nick Rossi
      Jan 20, 2023

      Hello there, I was wondering if you ship to the U.S.?

      • Avatar
        HISTFENC
        Jan 23, 2023

        Hello, Of course, we offer 3 carriers to choose from. UPS, FedEx and Universal Postal Union.

Zostaw odpowiedź